września 16, 2020

Step by step - Halloweenowa dynia z masy das

Witajcie.

Dziś mam dla Was w ramach cyklu Step by step zrobiłam z masy das halloweenową dynie. 

Wiem o tym, że masa das nie ma wielu zwolenników. Ale dzisiaj chcę pokazać, że jest świetną alternatywą jeżeli chodzi o bardziej wyszukane i oryginalne ozdoby. Osobiście masy das używam do tworzenia figurek ale takich bardziej nietypowych, do foremek sylikonowych ale tylko z dużymi wzorami, do mniejszych wzorów masa das się nie nadaję, przynajmniej w moim odczuciu.

Co potrzebujecie:

Masa das

Folie aluminiową 

Taśmę malarską 

Zestaw do modelowania

(Mówię na to dłutka)

Pojemnik z ciepłą wodę 

Wałek

Nagrzewnica

Kawałek sznurka

Wykałaczka 

Masa lekka

Farby (opcjonalnie -

brązowy, pomarańczowy, czerwony, biały, czarny i zieleń)

Bitum  (opcjonalnie)

 


Zaczynamy :)

 1. Bierzemy dość spory kawałek folii i robimy z niej kulkę tak aby miała wielkość  8cm. Obklejamy ją taśmą malarską (używam taśmy o szerokości 2 cm).

 

2. Kolej na naszą masę urywamy z niej  też tak dość duży kawałek z 10 cm( musimy trochę ją pougniatać w dłoniach, aby zrobiła się miękka) robimy z niej kulkę i wałkujemy robiąc z niej placek. Rozwałkowaną masę formujemy na wcześniej zrobionej kulce z folii. Teraz będzie nam potrzebna nasz woda.

 

 

               ( Ważne: aby dobrze i łatwo pracować z naszą masą woda jest nam do tego niezbędna)

3. Jak obłożymy całą naszą kulkę aluminiową masą, moczymy naszą dłoń w wodzie i wygładzamy w ten sposób masę starając się zrobić delikatnie owalny kształt.

                 (Ważne: masa das ma to do siebie, że z wierzchu lubi  dość szybko wysychać, dlatego                                               starajcie się co jakiś zwilżać masę)

4. Gdy osiągniemy pożądany kształt naszej dyni, przechodzimy do kolejnego etapu robiąc za pomocą sznurka i dłutka paski na dyni. Ale najpierw  trzeba zrobić wgłębienie na czubku naszej dyni, jest ono nam potrzebne do ogonka, którego zrobimy nieco później. 

 5. Sznurek kładziemy na naszej dyni po przeciwległych strona i pod spodem delikatnie ściągamy tak aby powstały wgłębienia i powtarzamy tą czynność tyle ile chcecie aby dynia miała wgłębień. Nasze dłutko z metalową końcówką posłuży nam do bardziej precyzyjnego zrobienia i do poprawienia. 

                     (Ważne: nasze dłutka z metalową końcówką starajmy się moczyć w wodzie,

 ułatwi to nam pracę z masą)

 6. Czas na nasze oczy i usta. Jeżeli macie jakiś mały okrągły korek, kapsel użyjcie go do odwzorowania oczu. Gdy już to zrobimy musimy nieco wyprofilować nasze oczy aby nabrały kształtu i wyrazistości. I znów w ruch idzie nasze dłutko z owalnym kształtem. W między czasie zróbmy usta naszej dyni (zróbcie takie jakie Wam się podobają i takie jakie byście chciały/eli). 


 

7. Jeżeli chcecie możecie zrobić ząbek i język tak jak ja, ale w tym celu musicie środek naszych ust delikatnie wyskrobać aby zrobiło się wgłębienie. Urywam dwa kawałeczki na język i ząbek i formujemy, przy pomocy wody przyklejamy te elementy w środek naszych ust.


 


(Ważne:pamiętajcie o zwilżaniu masy co jakiś czas)

 

8. Ogonek dyni zrobimy również z masy das, wystarczy że urwiecie znów kawałek masy i uformujecie dość gruby ogonek, potem wystarczy go przykleić za pomocą wody  na górze dyni i delikatnie możecie go skręcić. Będą nam potrzebne dwa dłutka jeden z metalową końcówką a drugi drewniany. Koniec ogonka delikatnie spłaszczamy i drewnianym dłutkiem formujemy tak aby miało efekt co dopiero uciętej dyni. Dłutko z metalową końcówką posłuży nam do zrobienia skręconych pasków. Jak skończymy ten etap zabieramy się za kolejny.

9. Kolejnym etapem będzie zrobienie listka i skręconego ogonka od listka , do tego potrzebujemy właśnie naszej lekkiej masy aby zrobić skręcony ogonek i wykałaczkę na której owiniemy ów ogonek. Ale najpierw zróbmy listek znów bierzemy kawałek masy i robimy z niej mały placek. Za pomocą dłutka wycinamy sobie wzór listka według uznania. Z naszej lekkiej masy również urywamy dosłownie kawałeczek i robimy cienki rulonik i zawijamy na naszej wykałaczce i suszymy nagrzewnicą. 



 10. Ostatnim etapem będzie malowanie, ale to Wam zostawiam pełną dowolność malowania dyni. 

Moja dynia prezentuję się tak :)




 

A tutaj kilka moich prac z masy das i jak widzicie na jednej się nie skończyło:





 Mam nadzieję, że mój krok po kroku będzie dla Was czytelny jak i inspiracyjny. Jeżeli skorzystacie z mojego tutka, będzie mi miło jak wspomnicie mnie jak i Magiczny Kociołek. 

Było mi miło zrobić dla Was ten Step by step. 

Pozdrawiam :)

Sandii





6 komentarzy:

  1. Odpowiedzi
    1. Aniu dziękuję bardzo, powoli odnajduje swój styl :-):-)

      Usuń
  2. Wow, super wpis. Może się przekonam w końcu do masy ☺️

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Masa das jest ogólnie wymagająca bardziej niż lekka masa, ale dzięki masie das można praktycznie wszystko zrobić i mieć ciekawą pracę według własnego uznania :-). Wiem że nie ma dużo zwolenników tej że masy.

      Usuń
  3. Dynię i grzyba bym ukradła, sorry :-D Wspaniałości!!!!!!!!!!!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ooo to bardzo miłe z Twojej strony dziękuję pięknie 🤩

      Usuń

Copyright © Magiczny Kociołek , Blogger