czerwca 29, 2020

Koperta na zdjęcia - krok po kroku

Dzisiaj przedstawię wam jak zrobić kopertę na zdjęcia 10x15 cm. 
Moje wydanie z jednorożcem ❤️ 




Taka koperta może być także użyta do kartki lub na banknoty. Wystarczy zmodyfikować nieco rozmiar i może służyć w różnych celach :) A najważniejsze jest to, że potrzebujemy do niej kartki A4. 

Co przygotować oprócz tego?


- Dwa papiery scrapbookingowe
- Klej
- Trymer
- Kość do bigowania
- Taśma dystansowa / tektura
- Dowolna tekturka

Z uwagi, że w dzisiejszej inspiracji tekturka będzie embossowana potrzebna także:
 nagrzewnica, przezroczysty tusz i biały puder. nie będę pokazywać jak to zrobić, ponieważ Anett zrobiła to perfekcyjnie w tym wpisie:



Prawda jest taka, że taką kopertkę można kupić w sklepie. Kosztuje ona pewnie około 2 zł, ale po co płacić jak można taką zrobić samemu za jakieś 10 gr i 5 minut pracy? 🙂 Tą widoczną na zdjęciu po lewej dostałam. Z niej wzięłam wymiary i teraz robię takie w kolorze, jaki mi potrzebny.


Kartkę przycinamy do poniższych rozmiarów. U mnie wewnętrzne skrzydełka mają 2,5 cm ale mogą mieć i więcej. Najważniejsze, żeby środkowa część miała wymiar nie mniejszy niż 15,4 cm, ponieważ wywoływane zdjęcia o rozmiarze 10x15 w praktyce mają 10,1 x 15,2 cm. 


Drugi krok to bigowanie - bigujemy środkowy prostokąt na równi z krawędziami. Zanim zbigujemy drugą linię dociskamy kością środkowy prostokąt. Dzięki temu teraz, gdy przystępujemy do bigowania drugiej linii będziemy mieć pewność, że otrzymamy tą długość co chcemy a nie milimetr więcej 😊 Drugie bigowanie ma 5 mm licząc od złożonego pierwszego bigowania.


Kolejna rzecz - docinamy do pożądanego rozmiaru. U mnie jest to 7,2 cm i 7 cm, ale mogą to być różne długości według upodobań. W skrzydełku 7,2 cm zaokrągliłam rogi dziurkaczem. Wolę taką formę niż kanciastą 🙂 Drugiej, z półkolem, nie zaokrąglam ponieważ jest to wewnętrzna strona i będzie lepsza przyczepność. 
Na drugim skrzydełku wycinamy półkole. Ja robię to odrysowując od wzoru i nożyczkami, ale można też zrobić wykrojnikiem w maszynce. 

Tak wygląda gotowa baza - po lewej kupiona, po prawej zrobiona. Może służyć też do kartki 3D jeżeli zwiększymy odległość między bigowaniami. 


Zanim przystąpimy do oklejania trzeba pamiętać o magnesach. U mnie są to dwa małe magnesy na rogach. Najpierw na części z półkolem, do pozostałych dwóch wrócimy później. 



Do górnej części przyklejamy kawałek wstążki i przechodzimy do cięcia papieru. Ważne, aby zostawić nieoklejone górne skrzydło bez magnesów.  Następnie sklejamy dolną część z przyklejonymi magnesami do cienkich bocznych skrzydełek. 


Zamykamy pudełko, nakładamy magnesy i przyklejamy taśmą dwustronną. Według mnie jest to najlepszy sposób na odpowiednie umiejscowienie magnesów - nie ma szansy przykleić ich odwrotnie lub w złym miejscu. 


Zostało zembossować tekturkę i zbliżamy się do końca 😉 Podpowiem wam, że biały puder zawsze nakłada dwa razy - jedna warstwa jest za cienka i nie jest śnieżnobiałe. 


 Na końcu docinamy mniejszy prostokąt na drugą warstwę - u mnie jest to o 5mm mniej z każdego boku, dzięki czemu ładnie widać dolny papier. 


Naklejamy taśmę dystansową, jednorożca i gotowe!


Mam nadzieję, że tym sposobem oszczędzicie trochę na pudełkach i kopertach, przez co kupicie inne fajne przydasie! 

Użyłam:



Uściski <3 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Magiczny Kociołek , Blogger